Imamo neogrevano shrambo, v katero dovajamo svež zunanji zrak. Zakaj se nam ravno v poletnih dneh pojavlja plesen?
V poletnih mesecih se plesen ponavadi ne pojavlja. Vendar to ne drži v vseh primerih. Preberite kaj nam tokrat pokaže narava.
Točka rosišča
Izhajajmo iz fizikalne lastosti, ki nam jo ponuja narava. Točka rosišča nam pove, kdaj se bo pričela kondenzacija, plesen pa se začne razvijati že prej, kot ob sami kondenzaciji. (Tabelo točke rosišča, najdete tudi v prejšnjem članku: 34 Kako ravnati v deževnih časih, ko vlaga še dodatno poskrbi za rast plesni).
Pozimi dovajamo hladen zrak v topel prostor. Ker hladen zrak vsebuje relativno gledano manj vlage, se v toplem prostoru segreje in sprejme vase delež vlage. V poletnih dneh pa ravno nasprotno.
Kako pa je s prezračevanjem poleti?
Tu je logika ravno obratna. Res sicer, da so temperature višje in posledično zrak relativno gledano bolj suh. Vendar, kaj se zgodi, če ta zrak iz zunanjih 30 °C pripeljemo v notranjo shrambo s 16 °C?
Zrak se bo ohladil, pri tem pa bo postal bolj nasičen z vlago. S tem načinom torej dodatno vnašate vlago v prostor in posledično vam začnejo plesneti stene.
Kako torej prezračevati v poletnih dneh?
Upoštevajte nekaj osnovnih pravil:
- Prezračujte ponoči, ko je zunanja temperatura nižja.
- Izogibajte se prezračevanju v deževnih dneh
- Če imate obsežnejše težave, si omislite razvlažilnik prostora, ki bo lahko odvajal odvečno vlago.
Želite še več informacij o sanaciji plesni? Pojdite nazaj na seznam vprašanj s klikom tukaj: PLESEN ali pa pojdite nazaj na domačo stran: Slikopleskarstvo Kalinero.
Sedaj ste vi na vrsti
Imate kakšno dodatno idejo, mnenje, izkušnjo? S čim ste že poizkusili pa je ali ni delovalo? Komentirajte spodaj ali pa delite članek s kom, ki mu bo prav prišel.