Pojav kondenza na površinah je posledica treh dejavnikov:
Točki, ko so ustvarjeni vsi pogoji za kondenzacijo, pravimo točka rosišča.
V praksi to najhitreje opazimo na okenskih steklih in špaletah ter v kotih sten. Višja kot je torej vlaga v prostoru, višja je potrebna tudi temperatura prostora in sten, da ne prihaja do kondenzacije vlage.
Ni vam je potrebno računati. V spodnji tabeli so že izračunane posamezne vrednosti in točke rosišča pri različnih pogojih.
Primer iz tabele pove, da ob temperaturi prostora 22°C in 60% relativni vlažnosti, pride do kondezacije na površinah s 13,9°C. Torej, vse površine s takšno temperaturo, so podvržene kondenzaciji in posledično tudi pojavu plesni.
Plošče so trdne. Primerljive so recimo s knauf stenami.
Glede drgnjenja pa je enako, kot vse ostale prebarvane površine. Barvo, ki bi bila nekoliko bolj odporna na drgnjenje (recimo bolj pralna), pa odsvetujem, zaradi manjše paroprepustnosti. Posledično pa se tudi izniči učinek plošč.
Zaradi faznega dela so potrebni vsaj trije dnevi. Seveda odvisno tudi od obsega del. Pri tem se prvi dan pripravi podlaga, montira plošče in 1x zgladi površina.
Drugi dan se površina ponovno zgladi.
Tretji dan pa sledi brušenje, barvanje in čiščenje.
Zvečer boste lahko že uživali v svežem in čistem prostoru, brez vonja po plesni.
Plošče se smatrajo kot zdravju neškodljive.
Vpliv plošč na zdravje je preveril inštitut za gradbeno biologijo iz Rosenheima v Nemčiji in izdal ploščam MC ustrezno potrdilo.
Pri postopku montaže in kasneje brušenju sten, prihaja do prahu v manjši količini. Pri sami izvedbi vedno uporabljamo naprave z direktnim odsesavanjem. Prostor zaščitimo in ločimo od ostalih prostorov. Tako, da ne prihaja do nepotrebnega prenašanja umazanije v ostale prostore.
Vzroki, so včasih težko izsledljivi. Bistvo se ponavadi skriva pod toplotno izolacijo ali ostalimi oblogami. Brez odprave dejanjskega vzroka, pa so rešitve večinoma kratkotrajne.
Nekaj možnih rešitev:
Najsigurnejši način za ugotavljanje vzroka, je pregled s termo kamero.
S klikom na povezavo, preberite več o tem, kako poteka pregled s termokamero.
Najpogostejši vzroki so:
Več o nastanku plesni, pa si lahko preberete v priročniku: Kako odpraviti plesen?
Spremljajte odgovore na 100 najpogostejših vprašanj o plesni, ki so jih zastavili naši naročniki. Vsak petek rešim eno uganko in jo objavim na blogu ali enemu izmed socialnih omrežij. Prijava tukaj